Навігація
Головна
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Путівник по сайту
--------------------
ДП «Полтавастандартметрологія»
Кременчуцька філія
Послуги з метрології
Послуги з стандартизації
Послуги з сертифікації
Оцінка відповідності
Послуги по випробуванню продукції
Послуги з сертифікації СУ
Організація семінарів та конкурсів
Наукова діяльність
Щодо світлодіодної (LED) продукції
Публічні закупівлі
Вакансії
--------------------
Довідник з технічого регулювання
Новини країн-членів СОТ
Споживачеві Полтавщини
Конкурси
Електронна громадська приймальня
Нормативно-правова база
Інформаційні ресурси
Взаємодія
Опитування
Доступ до публічної інформації
Методичні рекомендації НАЗК
Фотогалерея
Українська мова

 
Головна
Йогурт, корисний лише за умови, що він натуральний PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Zhanna   
13.07.2017

 Якщо пересічному українцеві запропонувати скласти перелік найкорисніших продуктів харчування, він стовідсотково включить до нього йогурт. І не помилиться, адже натуральний йогурт містить корисні мікроорганізми, що нормалізують мікрофлору в кишківнику й пригнічують життєдіяльність різноманітних хвороботворних бактерій. А в спекотні дні прохолодний йогурт чудово тамує спрагу й служить відмінною альтернативою морозиву.

          Чимало батьків, обираючи йогурт для своєї дитини, просять продавця дати той, що містить більше фруктів, вважаючи, що саме такий продукт найкорисніший для малюка. Проте, не всі знають, що корисні властивості йогурта залежать зовсім не від вмісту фруктів, а від молочнокислих бактерій. Справа в тому, що при виробництві йогуртів застосовують унікальну спеціальну закваску: суміш болгарської палички і термофільного стрептококка, які й пригнічують патогенні мікроорганізми. Цей продукт дійсно має цілющі властивості, але лише в тому випадку, якщо вміст в одному його кубічному сантиметрі біологічно активних (живих) бактерій буде не нижчим визначеної величини. Коли, ці бактерії гинуть, він повністю втрачає ці властивості.

В Україні йогурти повинні відповідати державному стандарту ДСТУ 4343:2004 «Йогурти. Загальні технічні умови» або технічним умовам виробника, вимоги яких не нижчі, ніж у зазначеному нормативному документі. Цей стандарт не поширюється на йогурти термізовані. Останні проходять термічну обробку, завдяки чому можуть тривалий час зберігатися. Втім, «класичний» йогурт вони нагадують лише за смаком та зовнішнім виглядом, адже всі живі мікроорганізми під час термообробки гинуть. Тому треба добре розуміти різницю між йогуртом і йогуртовим пастеризованим продуктом.

До речі, продукт, який пройшов термічну обробку, нерідко називають якимось видозміненим словом, похідним від йогурту: «йогуртером», «йогуртовичем» тощо. «Йогуртовий продукт» можуть виготовляти і з сухого знежиреного молока з додаванням пальмового чи кокосового жиру, а також на основі сої. Про все це виробник зобов’язаний чесно попередити, тож необхідно уважно читати інформацію, яка зазначається на споживчому маркуванні.

Обов’язково зверніть увагу на термін зберігання йогурту - це один з найважливіших показників по якому можна судити, наскільки корисним буде його вживання, адже чим довший термін придатності, то менша ймовірність потрапляння в організм людини корисних бактерій. За державним стандартом України термін споживання йогуртів не повинен перевищувати 14 діб. Якщо ж він становить місяць, а то й більше – перед Вами абсолютно «мертвий» продукт, наповнений консервантами.

Температура зберігання йогуртів від +2 до +6 градусів (заклади торгівлі повинні тримати їх в холодильниках). На маркуванні цих продуктів має зазначатися вміст корисних бактерій на кінець строку зберігання.

Йогуртів із фруктовими наповнювачами: ягодами, чи їх шматочками, краще взагалі уникати. Спробуйте провести такий експеримент: в молоко додайте фрукти і перевірте, як довго подібна суміш зберігатиметься без видимих змін. Звичайно, молоко швидко скисне. Без термічної обробки та консервантів молочно-фруктова суміш не зможе зберігатися навіть добу! Не кажучи вже про пару тижнів чи місяць. Тож про яку корисність такого продукту може йти мова?

Досягнення хімічної промисловості пішли так далеко, що нині виробники мають можливість закупити замість фруктів спеціальні порошкоподібні суміші, які при розчиненні повністю імітують шматочки фруктів, наприклад, крупинки зі смаком і ароматом полуниці, чим вводять споживачів в оману.

Незважаючи на це, в багатьох засобах масової інформації рекомендують вживати йогурти розрекламованих торгівельних марок, з досить тривалим терміном зберігання, в якості ліків від дисбактеріозу (порушення кількісного і якісного складу мікрофлори). Подібні поради є ні що інше, як рекламний трюк. Для того, щоб дійсно вилікувати цей недуг, потрібно протягом тривалого часу споживати натуральні кисломолочні продукти з корисними бактеріями. Не забудьте ознайомитися із складом продукту. Якщо Ви знайдете там загусники, желатин, барвники, ароматизатори і крохмаль, значить у Вас в руках - смачний десерт із смаком йогурта і не більше. Для виробництва йогуртів дозволяється використовувати харчові добавки, дозволені Міністерством охорони здоров’я, стабілізатори та натуральні ароматизатори вітчизняного та закордонного виробництва. Проте, слід обирати продукт, де їх перелік якомога менший.

Найбезпечніші з популярних добавок, які використовуються в йогуртах: Е440 (пектини) – екстракти з цитрусового, яблучного чи бурякового жому, желатин (отримують з білку колагену, який міститься в кістках, хрящах та сухожиллях тварин) та Е160 (β-каротин ) – натуральний барвник.

Досить часто можна побачити на маркуванні цих продуктів і Е1442 – це дікрахмалфосфат, один із різновидів модифікованих хімічним шляхом крохмалів, його ще називають «зшитий», бо має величезні розгалуджені молекули. Цю речовину не рекомендують використовувати для харчування дітей до 3-х років.

Ароматизаторів ідентичних натуральним та підсолоджувачів взагалі краще уникати. Термін «ідентичний натуральному» означає, що речовина містить щонайменше один штучний компонент, а напис «підсолоджувач» свідчить, що цукор, зазвичай, замінено синтетичним аналогом, адже використовувати натуральні підсолоджувачі більшість виробників вважає для себе економічно невигідним.

         Тож купивши, наприклад, йогурт із «грушевим смаком», Ви отримаєте продукт, в якому ніякої груші, звичайно, ніколи не було. Грушева есенція – це не що інше, як бутилацетати (бутилові ефіри оцтової кислоти, які використовуються з різною метою, в тому числі при виробництві лаків та фарб).

Звичайно ж, найбезпечнішим та найкориснішим буде йогурт, приготований в домашніх умовах за допомогою молока та спеціальних заквасок, які нині можна придбати в аптеках та спеціалізованих магазинах. Він має кислий, схожий на сметану, смак і зберігається в холодильнику 2-3 доби. Фрукти у такий продукт додають відразу перед вживанням.

 

Останє оновлення ( 13.07.2017 )
 
< Попередня   Наступна >
 
Статистика
Останні новини
Анонси
Терміни
 
Технічне регулювання - правове регулювання відносин у сфері встановлення, застосування та виконання обов'язкових вимог до продукції або пов'язаних з нею процесів, систем і послуг, персоналу та органів, а також перевірка їх дотримання шляхом оцінки відповідності та/або ринкового нагляду.
 
Стандартизація – діяльність, по встановленню правил і характеристик з метою їх добровільного багаторазового використання, спрямована на досягнення впорядкованості в сферах виробництва і обігу продукції і підвищенні конкурентоспроможності продукції, робіт та послуг. Ця діяльність проявляється в розробці, опублікуванні та застосуванні стандартів.
 
Сертифікація – процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції, послуг чи систем управління встановленим законодавством вимогам.
 
Оцінка відповідності – доказування, що встановлені вимоги до продукції, процесу, системи, особи або органу виконано шляхом випробування, здійснення контролю або сертифікації.
 
Метрологія – це наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і способи досягнення необхідної точності.
© 2018 ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПОЛТАВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ»
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.