Навігація
Головна
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Путівник по сайту
--------------------
ДП «Полтавастандартметрологія»
Кременчуцька філія
Послуги з метрології
Послуги з стандартизації
Послуги з сертифікації
Оцінка відповідності
Послуги по випробуванню продукції
Послуги з сертифікації СУ
Організація семінарів та конкурсів
Наукова діяльність
Щодо світлодіодної (LED) продукції
Публічні закупівлі
Вакансії
--------------------
Довідник з технічого регулювання
Новини країн-членів СОТ
Споживачеві Полтавщини
Конкурси
Електронна громадська приймальня
Нормативно-правова база
Інформаційні ресурси
Взаємодія
Опитування
Доступ до публічної інформації
Методичні рекомендації НАЗК
Фотогалерея
Українська мова

 
Головна
Продукція й послуги мають відповідати стандартам! PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Zhanna   
14.10.2017

      Останнім часом окремі некомпетентні ЗМІ активно поширюють інформацію про те, що незабаром в Україні буде повністю відмінено всі стандарти і до продукції та послуг більше не висуватимуться жодні вимоги.. Ця хибна думка набула популярності після того як 13 вересня, в рамках Угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом, на засіданні Уряду було схвалено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію». Законопроектом передбачено внесення змін до 127 законодавчих актів (8 кодексів та 119 законів) і пропонується виключити положення стосовно: обов’язковості застосування національних стандартів; погодження проектів національних стандартів з державними органами; нормативно-правового регулювання відносин, пов'язаних із розробленням стандартів і технічних умов підприємств, установ та організацій.

      Тож недобросовісним ділкам, які з метою одержання надприбутків, фальсифікують продукцію, використовують при її виробництві небезпечні матеріали і заборонені технології, вигідно поширювати чутки про те, що нині всі нормативні документи скасовано і виробникам більше непотрібні ні стандарти, ні технічні умови. Та насправді це зовсім не так.

      Вищезгаданий Закон – це ще один крок до того, щоб зробити вітчизняну систему технічного регулювання ідентичною європейській і за визначеннями, і за змістом. В Євросоюзі стандарти дійсно є добровільними до застосування, але це лише означає, що суб’єкт господарювання має право самостійно обирати, якому нормативному документу буде відповідати його продукція. Виготовлення продукції, яка взагалі не відповідає ніяким нормативним документам, не допустиме!

        В країнах Євросоюзу постійно приймають нові стандарти та вдосконалюють існуючі. Діють потужні технічні комітети із стандартизації, які працюють над цим. Україна в свою чергу поступово гармонізує національні стандарти з міжнародними та європейськими. В першу чергу йдеться про нормативні документи, добровільне застосування яких є доказом відповідності продукції вимогам технічних регламентів, аналогічних відповідним європейським директивам. Загалом на сьогодні фонд національних стандартів налічує близько 22 тисяч стандартів, з них більше 12 тисяч – це міжнародні та європейські стандарти, прийняті як національні. Рівень гармонізації з міжнародними та європейськими стандартами становить 56,5%. Лише торік було прийнято майже півтори тисячі національних стандартів, з яких 1320 – міжнародні та європейські стандарти, прийняті як національні.

     Отже, в Україні стандарти ніхто не відміняв! На сьогоднішній день в цивілізованому світі не існує жодної держави, де було б відмінено усі нормативні документи щодо того чи іншого виду продукції. Скасування стандартів означало б повний хаос та безладдя, а також повну економічну ізоляцію такої країни, адже з нею ніхто не захотів би мати справу.

     Тобто, виробникові надано право вибору, яким нормативним документом керуватися. Але коли він вже зробив цей вибір і задекларував (офіційно заявив), що його продукція відповідає вимогам того чи іншого стандарту або технічних умов – дотримання цього стандарту чи ТУ стає для нього обов’язковим і він особисто гарантує відповідність продукції їхнім вимогам. А відповідність стандартам в свою чергу гарантує споживачам безпечність та якість продукції.

     Що стосується технічних умов, то зараз відмінено їх обов’язкову державну реєстрацію, але самі технічні умови ніхто не відміняв! В країнах Євросоюзу частина виробників користуються так званими технічними специфікаціями, які теж мають статус добровільних стандартів, але при цьому ці суб’єкти господарювання повинні довести, що їхня продукція відповідає обов’язковим вимогам Директив, тобто є абсолютно безпечною.

     До речі, вимоги, які містяться в технічних умовах, теж повинні бути не нижчими, ніж у національних стандартах України, просто ТУ дозволяють виробникові розширити «поле для творчості», змінити форму виробів, додати нові інгредієнти до традиційних тощо.

    Таким чином, у виробника є вибір: або випускати продукцію, що відповідає вимогам національного стандарту, гармонізованого з міжнародним, або розробити власні технічні умови на неї. Основна вимога залишається незмінною – продукція повинна бути безпечною для споживача!

Останє оновлення ( 24.10.2017 )
 
< Попередня   Наступна >
 
Статистика
Останні новини
Анонси
Терміни
 
Технічне регулювання - правове регулювання відносин у сфері встановлення, застосування та виконання обов'язкових вимог до продукції або пов'язаних з нею процесів, систем і послуг, персоналу та органів, а також перевірка їх дотримання шляхом оцінки відповідності та/або ринкового нагляду.
 
Стандартизація – діяльність, по встановленню правил і характеристик з метою їх добровільного багаторазового використання, спрямована на досягнення впорядкованості в сферах виробництва і обігу продукції і підвищенні конкурентоспроможності продукції, робіт та послуг. Ця діяльність проявляється в розробці, опублікуванні та застосуванні стандартів.
 
Сертифікація – процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції, послуг чи систем управління встановленим законодавством вимогам.
 
Оцінка відповідності – доказування, що встановлені вимоги до продукції, процесу, системи, особи або органу виконано шляхом випробування, здійснення контролю або сертифікації.
 
Метрологія – це наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і способи досягнення необхідної точності.
© 2018 ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПОЛТАВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ»
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.