Навігація
Головна
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Путівник по сайту
--------------------
ДП «Полтавастандартметрологія»
Кременчуцька філія
Послуги з метрології
Послуги з стандартизації
Послуги з сертифікації
Оцінка відповідності
Послуги по випробуванню продукції
Послуги з сертифікації СУ
Організація семінарів та конкурсів
Наукова діяльність
Щодо світлодіодної (LED) продукції
Публічні закупівлі
Вакансії
--------------------
Довідник з технічого регулювання
Новини країн-членів СОТ
Споживачеві Полтавщини
Конкурси
Електронна громадська приймальня
Нормативно-правова база
Інформаційні ресурси
Взаємодія
Опитування
Доступ до публічної інформації
Методичні рекомендації НАЗК
Фотогалерея
Українська мова

 
Головна
Транс-жири – небезпека 20-го століття PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Zhanna   
06.11.2017

     На жаль, людство не завжди використовує передові наукові відкриття лише собі на благо. Так сталося і з розробкою нобелівського лауреата хіміка Поля Сабатьє, який в 1909 році вперше провів гідрогенізацію (процес приєднання водню до ненасичених зєднань). Згодом цей процес почали активно використовувати у харчовій промисловості для затвердіння рідких рослинних та тваринних жирів. Так з’явився перший маргарин. Зараз продукти гідрогенізації можна зустріти всюди: це спреди, майонези, цукерки, вафлі, крекери, пончики, печиво, торти та інша випічка на маргарині. Загалом у багатьох кондитерських виробах вміст транс-жирів складає від третини до половини від загальної кількості жиру! Гідрогенізовані жири містяться у псевдомаслі, сметанних та сирних продуктах, які заполонили нашу торгівельну мережу. Повно транс-жирів і в снеках, чіпсах, картоплі-фрі ...

    Проблема в тому, що гідрогенізовані жири мають спотворену молекулярну структуру, нехарактерну для природних сполук. Вбудовуючись в клітини нашого організму, вони порушують клітинний метаболізм (обмін речовин), перешкоджають повноцінному живленню клітин і сприяють накопиченню токсинів, що стає причиною багатьох захворювань. Температура плавлення жирів, які зазнали змін на молекулярному рівні, перевищує температуру людського тіла, а це перешкоджає їх нормальному виведенню з організму. Тож це «досягнення» хімічної промисловості намертво осідає на стінках наших судин, закупорюючи їх та перешкоджаючи нормальному руху крові, накопичується в клітинах печінки та підшлункової залози…

    Жири, які зазнали гідрогенізації та переетирифікації (хімічна реакція), приносять виробникам такої продукції шалені прибутки, адже дозволяють частково чи повністю замінити дорогу молочну сировину. Пальмова та кокосова олії, які найчастіше використовуються з цією метою, в кілька разів дешевші. Крім того, порівняно з натуральною молочною, подібна продукція довго зберігається та зручна у використанні. Наприклад, «вершки» рослинного походження добре тримають будь-яку форму, не розтікаються, не розшаровуються тощо.  

    Вчені довели, що систематичне вживання такої продукції скорочує тривалість нашого життя. Починаючи з 1990 року науковці стали бити на сполох, адже помітили пряму залежність між стрімким зростанням споживання транс-жирів і сплесками цілого "букету" серцево-судинних захворювань. Зокрема, ішемічної хвороби серця, стенокардії, інфарктів міокарда, серцевої недостатності. А ще транс-жири провокують атеросклероз, хворобу Альцгеймера, діабет, жирову дистрофію печінки, онкологічні недуги.

     Так, за даними статистики, з кінця 90-х лише в США від хвороб, які провокують транс-жири, щороку почало гинути понад 20 тисяч людей.    

     За даними дослідження, результати якого були опубліковані в авторитетному британському виданні «British Medical Journal», вживання транс-жирів шкідливе навіть у незначних кількостях. Відмова від них, тільки у Великобританії, призвела б до попередження не менше 7 тисяч передчасних смертей щорічно.

    Тож недивно, що в розвинених країнах світу стали періодично робити спроби обмежити вживання цих речовин. Так у Великобританії ще в 2012 році більшість супермаркетів і великих мереж фаст-фуду погодилися підписати добровільну угоду про відмову від використання трансжирів. В 2014 році Федеральне Міністерство продовольства, агрокультури та захисту прав споживачів Німеччини теж запустило кампанію по зменшенню використання гідрогенізованих жирів у продуктах. До боротьби з транс- ізомерами приєдналися Нідерланди, які провели відповідну компанію по інформуванню громадськості про вплив трансжирів і насичених жирних кислот на організм. У середині 2015 року управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США постановило, що протягом трьох років всі компанії, які займаються випуском продуктів харчування, повинні внести необхідні зміни в технологію виробництва для зменшення кількості трансжирів у продуктах.

     На жаль, визначити чи є у продукті гідрогенізовані жири, в домашніх умовах абсолютно неможливо. Поради, які можна прочитати в деяких некомпетентних виданнях (поспостерігати, як продукт, наприклад, масло, веде себе при заморожуванні-розморожуванні, чи розчиняється в окропі, який слід залишає на упаковці тощо), можливо в окремих випадках і допоможуть Вам впізнати стовідсотковий фальсифікат, але це лише в дуже окремих випадках. Повірте, сучасні технології дозволяють без жодної краплини молока виготовляти псевдо- масло, сир та сметану, які на перший погляд ні чим не відрізнятимуться від натуральних продуктів, більше того, будуть мати ще й набагато привабливіший колір та аромат,  і навіть, довершений вершковий смак… Смакові рецептори багатьох із нас вже встигли настільки звикнути до подібних продуктів, що натуральна їжа, яка швидко псується, здається нам набагато гіршою..

    Визначити, чи містить продукт гідрогенізовані рослинні жири можна лише за допомогою спеціального обладнання. ДП «Полтавастандартметрологія» має високоточний рідинний хроматограф, який дозволяє проводити подібні випробування.

    Звичайно ж, споживачі повинні уважно читати інформацію на маркуванні і віддавати перевагу виробникам, які дбають про свій добрий імідж і жодного разу не розчарували своїх клієнтів поганою якістю. Проте, проблему надмірного споживання транс-жирів неможливо вирішити винятково зусиллями самих споживачів, адже не зважаючи на величезне розмаїття товарів, інколи їм досить складно зробити правильний вибір. Добре було б, якби виробникам було економічно вигідно не максимально здешевлювати виробництво, а, навпаки, відмовитися від подібних технологій. А той, хто зазначає на маркуванні завідомо неправдиву інформацію, завжди ніс за це серйозне покарання .

         Звичайно повністю відмовитися від транс-жирів в сучасному світі неможливо, але якщо хочете бути здоровими, необхідно звести їх вживання до мінімуму.

 

Останє оновлення ( 08.11.2017 )
 
< Попередня   Наступна >
 
Статистика
Останні новини
Анонси
Терміни
 
Технічне регулювання - правове регулювання відносин у сфері встановлення, застосування та виконання обов'язкових вимог до продукції або пов'язаних з нею процесів, систем і послуг, персоналу та органів, а також перевірка їх дотримання шляхом оцінки відповідності та/або ринкового нагляду.
 
Стандартизація – діяльність, по встановленню правил і характеристик з метою їх добровільного багаторазового використання, спрямована на досягнення впорядкованості в сферах виробництва і обігу продукції і підвищенні конкурентоспроможності продукції, робіт та послуг. Ця діяльність проявляється в розробці, опублікуванні та застосуванні стандартів.
 
Сертифікація – процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції, послуг чи систем управління встановленим законодавством вимогам.
 
Оцінка відповідності – доказування, що встановлені вимоги до продукції, процесу, системи, особи або органу виконано шляхом випробування, здійснення контролю або сертифікації.
 
Метрологія – це наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і способи досягнення необхідної точності.
© 2018 ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПОЛТАВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ»
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.