Навігація
Головна
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Путівник по сайту
--------------------
ДП «Полтавастандартметрологія»
Кременчуцька філія
Послуги з метрології
Послуги з стандартизації
Послуги з сертифікації
Оцінка відповідності
Послуги по випробуванню продукції
Послуги з сертифікації СУ
Організація семінарів та конкурсів
Наукова діяльність
Щодо світлодіодної (LED) продукції
Публічні закупівлі
Вакансії
--------------------
Довідник з технічого регулювання
Новини країн-членів СОТ
Споживачеві Полтавщини
Конкурси
Електронна громадська приймальня
Нормативно-правова база
Інформаційні ресурси
Взаємодія
Опитування
Доступ до публічної інформації
Методичні рекомендації НАЗК
Фотогалерея
Українська мова

 
Головна
«Сонце» великоднього столу PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Zhanna   
09.04.2009
Споконвіків слов’яни шанували хліб і вчили цьому своїх дітей та онуків. Особливе значення мали хліба обрядові, серед яких чільне місце посідає ПАСКА. 
Паска символізувала життєву повноту, перемогу над смертю і забуттям, загальне відродження, оновлення світу. Тож, кожна господиня намагалася випекти якнайкращі паски: гарні та пишні; з жовтим від домашніх яєць та пухким від довгого «колихання» м’якушем; з білими, легкими мов хмаринка верхівками, густо засипаними підфарбованим пшоном. 
Паски, зазвичай, випікали для кожного члена родини окремо (різних розмірів, по-різному прикрашені) та одну велику – для всіх. Прикрашали її візерунками з тіста: хрестами, віночками, решітками, «ружами», «шишками», «сонцем» та «птахами» (у цьому відмінність української паски від російського куліча, який просто заливали білою цукровою глазур’ю і засипали пофарбованим пшоном). 
Щоб тісто було дуже здобним, його замішували на яйцях, вершках чи молоці, з додаванням масла і цурку, з найкращих сортів пшеничного (білого) борошна. І хоча при приготуванні паски використовувалися переважно одні й ті ж продукти, але брали їх у різних пропорціях, кожна господиня мала свій власний спосіб приготування, тож, кожна паска була неповторним витвором мистецтва!
Традиції, пов’язані з випіканням пасок, як і секрети майстерності, передавалися з покоління в покоління від матері-бабусі до дочки-онучки. Проте, останнім часом все рідше на великодньому столі побачиш домашню паску…
Когось у приготуванні пасок лякають складності з їх замісом чи просто не вистачає часу годину виминати, три години «колихати», а тоді ще й випікати. Та й родинні зв’язки (до четвертого покоління) вже не такі міцні, «а на нас трьох – як каже значна кількість господинь – я й заводську пасочку куплю». Ну що ж, то справа –особиста, а наше діло – проконтролювати якої якості ті «заводські» пасочки. 
Святковий хліб почнуть випікати з понеділка і долучаться до цього дійства всі пекарі: від великих хлібокомбінатів до дрібних приватних міні-цехів. Роботу почнуть з пробних замісів по традиційній промисловій технології (за рецептурою, наприклад, «Майського кексу») чи використають віднайдені «бабусині» рецепти, підкоригувавши їх до реалій сьогодення. І до «чистого четверга» полиці магазинів потонуть у різнобарв’ї карамелевого «пшона» і марципанових квіточок на верхівках пасок.
А якої ж якості хліб виготовляють полтавські пекарі?
На виконання доручення за результатами наради при Голові ОДА з питання «Про стан справ у хлібопекарній галузі області» державні інспектори ДП «Полтавастандартметрологія» ще з 2007 року проводять перевірки на підприємствах-виробниках хлібобулочних виробів. Так у першому кварталі поточного року було проведено перевірки на 4 підприємствах Полтавської області. Це були ТОВ «Решетилівський хлібзавод», ПАФ «Україна» (Великобагачанський р-н), ВАТ «Полтавський хлібокомбінат» та ФО-П Ляшко Р.В. (м. Лубни).
За якістю продукція на всіх перевірених підприємствах відповідала вимогам нормативних документів, але на них було встановлено порушення вимог стандартів, норм і правил. Наприклад, недостатньо організований контроль води питної за хімічними показниками, або контроль борошна за показниками якості та безпеки чи контроль за технологією виробництва хлібобулочних виробів, порушувалась періодичність контролю готової продукції за органолептичними та фізико-хімічними показниками тощо.
Звичайно, за результатами перевірки підприємствам видано приписи про усунення порушень додержання стандартів, норм і правил. І вони обіцяли виправитися. 
А довести це вони зможуть вже найближчим часом – 14-го квітня. У цей день на базі ДП «Полтавастандартметрологія» буде проведено конкурс-дегустацію пасок «Полтавський Великдень», до участі в якому запрошено всіх хлібопекарів області. Участь у конкурсі є добровільною, тож, ми ще не знаємо, хто наше запрошення прийме, а хто відмовиться. 
Визначення кращих пасок буде проводиться конкурсною комісією методом «сліпої дегустації». До складу комісії увійдуть фахівці ДП «Полтавастандартметрологія», Обласного управління у справах захисту прав споживачів, обласної СЕС, асоціації «Полтавахліб» та інші компетентні спеціалісти. Попередньо буде проведено аналіз документації та, за необхідності, – випробування запропонованої продукції (це якщо підприємства не нададуть посвідчення про якість та/або сертифікати відповідності на продукцію, сировину та інгредієнти). 
Також до участі запрошуються і представники місцевих засобів інформації, які повідомлять полтавців про результати конкурсу і якість пасок. 
Тож, незалежно від того чи будете ви пекти великодній хліб самостійно, чи придбаєте його у сусідній булочній, – на вашому святковому столі буде паска смачна та якісна!


 
< Попередня   Наступна >
 
Статистика
Останні новини
Анонси
Терміни
 
Технічне регулювання - правове регулювання відносин у сфері встановлення, застосування та виконання обов'язкових вимог до продукції або пов'язаних з нею процесів, систем і послуг, персоналу та органів, а також перевірка їх дотримання шляхом оцінки відповідності та/або ринкового нагляду.
 
Стандартизація – діяльність, по встановленню правил і характеристик з метою їх добровільного багаторазового використання, спрямована на досягнення впорядкованості в сферах виробництва і обігу продукції і підвищенні конкурентоспроможності продукції, робіт та послуг. Ця діяльність проявляється в розробці, опублікуванні та застосуванні стандартів.
 
Сертифікація – процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції, послуг чи систем управління встановленим законодавством вимогам.
 
Оцінка відповідності – доказування, що встановлені вимоги до продукції, процесу, системи, особи або органу виконано шляхом випробування, здійснення контролю або сертифікації.
 
Метрологія – це наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і способи досягнення необхідної точності.
© 2020 ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПОЛТАВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ»
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.