Навігація
Головна
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Путівник по сайту
--------------------
ДП «Полтавастандартметрологія»
Кременчуцька філія
Послуги з метрології
Послуги з стандартизації
Послуги з сертифікації
Оцінка відповідності
Послуги по випробуванню продукції
Послуги з сертифікації СУ
Організація семінарів та конкурсів
Наукова діяльність
Щодо світлодіодної (LED) продукції
Публічні закупівлі
Вакансії
--------------------
Довідник з технічого регулювання
Новини країн-членів СОТ
Споживачеві Полтавщини
Конкурси
Електронна громадська приймальня
Нормативно-правова база
Інформаційні ресурси
Взаємодія
Опитування
Доступ до публічної інформації
Методичні рекомендації НАЗК
Фотогалерея
Українська мова

 
Головна arrow Електронна громадська приймальня
ЗАПИТУВАЛИ – ВІДПОВІДАЄМО PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Administrator   
04.01.2016

              Лист 22: Яким стандартам повинно відповідати морозиво? Чи можна за позначенням нормативного документу робити висновок, з якої сировини виготовлений цей продукт?

Сучасний асортимент морозива регламентується трьома національними стандартами України, які набули чинності ще з 2008 року: ДСТУ 4733:2007 «Морозиво молочне, вершкове, пломбір. Загальні технічні умови», який передбачає виготовлення вищезгаданих видів морозива винятково з молочної сировини з додаванням  натуральних смакових наповнювачів (ягід, кави, варення, прянощів тощо) чи без них, з ароматизаторами або без них ДСТУ 4734:2007 «Морозиво плодово-ягідне, ароматичне, щербет, лід. Загальні технічні умови», який поширюється на загартоване морозиво ароматичне, щербет та лід, які виготовляють на основі плодово-ягідної сировини або на основі цукрового сиропу, та ДСТУ 4735:2007 «Морозиво з комбінованим складом сировини. Загальні технічні умови», який розповсюджується на морозиво, що виготовляють з частковою заміною молочної сировини, із застосуванням компонентів немолочного походження (рослинних жирів) з (без) додавання свіжих або сушених плодів та ягід, соків, сиропів з ароматизаторами або без них.

       При виробництві морозива згідно нормативних документів та рецептур, розроблених та затверджених в установленому порядку, додають харчові добавки, (ароматизатори, барвники, консерванти, стабілізатори і таке інше) перелік яких затверджений Міністерством охорони здоровя, інформація про це обов'язково зазначається на маркуванні.

          

 

              Лист 22: Чи перевіряють у Вас супермаркети та інші магазини якість лампочок, якими вони торгують?

               Відповідь:

      Так, але далеко не всі. Хоча закладу, який дорожить своєю репутацією не завадило б, переконатися, що йому постачають лампочки, які не вийдуть з ладу на другий день, потужність і світловий потік яких відповідає вказаним на маркуванні. Адже дуже часто трапляється коли ці дані не відповідають дійсності і споживач придбавши одну лампочку в такому закладі, розчаровується і надовго «забуває» дорогу до нього.

 

               Лист 21: Скільки коштує аналіз питної води?

               Відповідь: 

               Лабораторний аналіз за основними показниками коштує 338 гривень

 

 

                Лист 20: До якого терміну дозволено використовувати пакувальні матеріали та етикетки, виконані без врахувань вимог технічних регламентів?

           Відповідь:

Технічний регламент щодо маркування харчової продукції було затверджено ще 28 жовтня 2010 року Наказом Держспоживстандарту №487. Набув чинності він лише 25 лютого минулого року. Суб’єктам господарської діяльності дається ще півроку (до 25 серпня), щоб вони привели своє маркування у відповідність з вимогами цього документу, але починати потрібно вже зараз, адже це копітка і тривала робота і той, хто якомога раніше справиться з нею на «відмінно» уникне багатьох проблем у майбутньому.

На жаль, практика показує, що навіть висококваліфікованим фахівцям підприємств подекуди бракує знань і навиків, аби правильно оформити етикетку. Тож щоб не витрачати зайві кошти на штрафи та повторне друкування виправлених етикеток, підприємствам доцільніше й економніше спершу звернутися до ДП «Полтавастандартметрологія», де Вам з радістю нададуть методично-консультаційну допомогу щодо етикетування продукції та швидко й кваліфіковано перевірять зразки етикеток на відповідність усім вимогам чинного законодавства України, а саме: Законів Украни «Про захист прав споживачів», «Про безпечність та якість харчових продуктів», «Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів» та нормативних документів на конкретний вид продукції.

 

 

Лист 19: Какой фильтр очистки воды лучше выбрать?

 Відповідь:

Спочатку Вам необхідно визначитися, від чого Ви хочете очистити свою воду. Фільтри бувають найрізноманітніші й продавці лукавлять, коли запевняють, що всі вони універсальні й зроблять кришталево чистою й цілющою будь-яку воду, незалежно від її складу й рівня забрудненості. Універсальних засобів не існує. Наприклад, якщо фільтр затримує осад, то це зовсім не значить, що він порятує Вас від нітратів чи інших хімічних речовин, які повністю розчиняються у воді. Споживач спершу повинен проконсультуватися у відповідних фахівців стосовно доцільності встановлення того чи іншого фільтру й вибору необхідної мембрани для нього.

Обережним треба бути і з коагулянтами (речовинами, які додаються безпосередньо у воду з метою її очистки). Частина з них  - це хімічні речовини, які призначені не для щоденного постійного використання, а лише для особливих випадків. Тому, щоб не бути ошуканим, необхідно спершу «озброїтися» достовірною інформацією, які саме речовини Вам необхідно нейтралізувати у воді. А зробити це можна лише провівши її попередній аналіз, без нього неправильно підібраний фільтр може ще погіршити її стан.

 

 

Лист 18: Какое качество воды в Полтаве?

Відповідь:

Одна з найчистіших в Україні, адже добувається з підземних джерел. Проте, хоча наш обласний центр і вважається благополучним в питаннях водозабезпечення, людей хвилює, чому раптом рідина у їхньому крані набула неприємного запаху та відтінку. Причин тому може бути декілька: від ЖЕДівського старого зношеного шматка труби, з якого осипається іржа, до новеньких китайських пластикових «водяних артерій», які сусід з низу придбав на ринку без відповідних сертифікатів і санітарних висновків, а вони або взагалі не призначені для питної води, або виготовлені з неякісного токсичного пластику всупереч санітарним нормам. Але для того, щоб боротися з подібними порушеннями, споживачеві необхідно спершу документально підтвердити, що вода, яка подається у його квартиру, має відхилення від норми.

 

Лист 17: Чому лічильники води не повіряють вдома?  

Відповідь:

На жаль, технологія повірки лічильників, не дозволяє робити повірку за місцем встановлення приладу, адже для цього використовується спеціальне обладнання, вартість якого складає від 100 до 200 тисяч гривень, воно дозволяє перевірити як працює водолічильник в трьох режимах: при слабкій подачі води, середній та максимальній. Саме такі вимоги технічних регламентів і тільки після таких випробувань можна бути впевненим у точності водоміра.

 

Лист 16: Чи підлягає обовязковій сертифікації шкільна форма?

Відповідь:

Шкільна форма обовязковій сертифікації не підлягає. Хоча, наприклад, в країнах Євросоюзу обов’язковій сертифікації підлягає весь без винятку дитячий одяг з «верхнім» включно. Будь-яка цивілізована країна захищає власний ринок і споживача від небезпечної продукції, особливо, якщо вона призначена для дітей. На сьогоднішній день в Україні обов’язковій сертифікації підлягає лише дитяча білизна, панчохи, шкарпетки та взуття.

 

Лист 15: Хто повинен платити за повірку побутових лічильників води?

Відповідь:

Як пояснили в Державній житлово-комунальній інспекції України, хоча у статті 28 пункту 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і значиться, що «періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) побутових лічильників, якими користуються фізичні особи, здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання», вартість вищезгаданих робіт повинна відшкодовуватись споживачем через тариф на відповідні послуги. Втім, Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабміну №955 та Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений постановою Кабміну №959, не передбачають внесення витрат на повірку приватних лічильників у тарифи на комунальні послуги. На сьогодні в Україні витрати на повірку лічильників внесені лише в тарифи деяких ЖЕДів, які, згідно з договорами, здійснюють не лише утримання будинків та прибудинкових територій, а й надають послуги з водопостачання. В усіх інших випадках, споживач повинен сплачувати за ці послуги відповідно до укладеного договору з тією чи іншою комунальною службою.

 

Повірка може бути позачерговою, якщо у споживача виникли сумніви з приводу правильності показань лічильника. У такому разі вона проводиться за власні кошти мешканця. Якщо помилка, котра виявиться у показниках, перевищує допустиму для даного лічильника похибку, виконавець повинен зробити перерахунок вартості своїх послуг з дня останньої повірки або з дня встановлення водоміра (якщо його повірка ще не проводилася) на відповідний відсоток відхилення показань. Отже, в разі виникнення сумнівів щодо роботи лічильника або при пошкодженні пломби споживачу необхідно терміново звернутися до водоканалу.

 

Лист 14: Чи правда, що зявився новий стандарт стосовно шкільних автобусів?

 

Відповідь:

    Ще минулого року набув чинності національний стандарт України ДСТУ 7013:2009 «Автобуси спеціалізовані для перевезення школярів. Технічні вимоги». Втім, далеко не всі транспортні засоби, які перевозять учнівську молодь, йому відповідають, адже шкільних автобусів у сільській місцевості й досі катастрофічно бракує, наприклад, Полтавщина забезпечена ними лише на 50% від потреби.

 

Лист 13: Які документи необхідно вимагати у продавця віконної продукції?

 

Відповідь:

Щоб купити дійсно якісну продукцію, поцікавтеся чи є на неї відповідний сертифікат. Сертифікат відповідності – це документ, який підтверджує, що продукція якісна і відповідає вимогам стандартів. Він може видаватися, як на партію виробів, наприклад, віконні блоки для одної споруди, так і на продукцію, що випускається серійно. В останньому випадку наші фахівці продовжують контролювати підприємство, періодично здійснюючи технічний нагляд за випуском сертифікованої продукції. В сертифікаті відповідності зазначається термін його дії, назва підприємства-виробника, його адреса, назва продукції, на яку виданий сертифікат, зазначені нормативні документи, яким вона повинна відповідати, назва лабораторії де проводились сертифікаційні випорбування. Імпортна продукція, яка ввозиться в Україну, також повинна пройти обов’язкову сертифікацію на відповідність вимогам чинних в Україні нормативних документів. У разі, якщо виробник не може надати копію сертифіката відповідності на продукцію, то це найімовірніше фальсифікат бренду відомих закордонних фірм, або якість продукції не відповідає вимогам стандартів.

 

 

 

  Лист 12: Роз'ясніть, будь-ласка, де можна випробувати продукцію на вміст пестицидів і чи є такі виробування обов'язковими для виробників та оптових реалізаторів сільськогосподарської продукції?

 

Відповідь:

В Україні контроль за вмістом пестицидів у харчовій продукції здійснюється на підставі декларацій виробника. Достовірність цієї інформації викликає великі сумніви. Адже в нашій державі не ведеться контроль за ввезенням на територію добрив та використанням залишків пестицидів; в багатьох інструкціях норми витрат препаратів зазначені в широких межах, наприклад, 1—2 кг на 1 гектар; та й зрештою, для того, щоб підтвердити, що вміст цих речовин не виходить за межі дозволеного, потрібні ретельні лабораторні дослідження. Втім лабораторій, які могли б провести випробування на наявність усіх відомих науці пестицидів в державі практично немає, і це при тому, що кожен рік внаслідок їх реакції між собою, утворюються невідомі речовини…

   Науково-дослідний випробувальний центр харчової продукції державного підприємства «Полтавастандартметрологія» акредитований відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025-2006 та уповноважений на координацію проведення міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань, єдиний на Полтавщині має змогу визначати понад 50 найменувань пестицидів та отрутохімікатів. Подібних можливостей немає ні в екологів, ні в санепідемстанції. Та обовязкове дослідження сільськогосподарської продукції не входить в компетенцію нашого підприємства.

 

Лист 11:

 Чи бере ДП "Полтавастандартметрологія" участь в міжлабораторних порівняннях результатів вимірювань з іншими лабораторіями нашої держави?

 

 Відповідь:

Так. І не лише України, а й Росії. Наприклад, у 2010 році пройшли міждержавні міжлабораторні порівняння випробувань мінерального складу природної води питної. Координатором цього МПР виступив Уральський науково-дослідний інститут метрології (м. Єкатеринбург), який уповноважений на подібний вид діяльності. Щорічно в міжлабораторних порівняннях, які проводяться в цьому інституті, беруть участь понад 400 організацій та підприємств з Росії та країн СНД.

Усім учасникам МПР, в числі яких був і науково-дослідний випробувальний центр харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія», розіслали ідентичні зразки води, яку перед цим неодноразово протестував вищезгаданий авторитетний заклад. Учасникам іміджевого заходу необхідно було визначити у ній вміст нітратів, сульфатів, хлоридів, фосфатів, фторидів, заліза, марганцю та міді.  Приємно відзначити, що результати випробувань проведених Полтавським центром, потрапили до когорти найточніших, що підтверджено відповідним свідоцтвом.

Крім того, Випробувальний центр ДП «Полтавастандартметрологія» взяв участь у міждержавних міжлабораторних порівняннях результатів вимірювань складу природної води питної, координатором яких виступив Аналітичний центр контролю якості води ЗАО «РОСА» (м. Москва). Загалом на участь у цьому МПР подали заявки 117 лабораторій з Росії та України. Під час випробувань у зразках води визначалися масові концентрації нітрат-іонів, сульфат-іонів, хлорид-іонів, фторид-іонів, заліза та марганцю. Усі отримані результати обробки даних потрапили в необхідний інтервал значень, що підтвердило їх точність, а це, в свою чергу, засвідчило високу якість проведених робіт та технічну компетентність Випробувального центру.

Торік Випробувальний центр ДП «Полтавастандартметрологія» також увійшов до числа учасників 16-ого раунду Всеукраїнської програми міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань професійного тестування програми «ПРОФ-ТЕСТ» по визначенню токсичних елементів, зокрема, міді (Сu), кадмію (Сd), заліза (Fe) та цинку (Zn) в макові олійному. В ході цих міжлабораторних порівнянь фахівці центру продемонстрували високу точність результатів вимірювань.

 

 Лист10:
Какой ресурс службы ламп накаливания бытовых в часах или в чём ином по стандарту и какой фактически?


Відповідь:
Середня тривалість горіння ламп розжарювання побутового призначення повинна бути не менше 1000 годин (згідно з 2.5 ГОСТ 2239-79). Тривалість горіння кожної лампи повинна бути не менше 70% середньої тривалості горіння, тобто, не менше, ніж 700 год.
Враховуючи, що ця категорія ламп має досить велике розмаїття типів, для перевірки відповідності тривалості горіння конкретного типу необхідна інформація від виробника щодо того, яке значення тривалості горіння він декларує саме для цього типу ламп.
Тривалість горіння залежить від багатьох факторів, що стосуються не тільки якості виготовлення ламп (чистота наповнюю чого газу, якість вольфрамової нитки, довжина спіралі та ін.), але й від живлення під час їх експлуатації.
Для встановлення конкретної причини виходу з ладу ламп раніше нормованого значення тривалості горіння, необхідне дослідження конкретного зразка.

 

Лист 9:
Мною було придбано філе минтая 30% заморозки. Із 950г замороженої риби я отримала 445г риби і 505г води. Прошу дати роз’яснення, щодо відповідності вищезазначеного продукту стандартам технологічної заморозки, оскільки такі випадки непоодинокі і спостерігаються в усіх підприємствах торгівлі.

Відповідь:
На Ваш запит щодо якості філе минтая глазурованого повідомляємо, що згідно з вимогами ДСТУ 4379:2005 Філе риби заморожене (п.5.3.4.) маса глазурі (льоду) під час відвантажування продукції з рибопереробних суден або виробничих холодильників повинна бути від 2% до 4% по відношенню до глазурованих філе чи блоку філе.


Лист 8:
Добрий день! Підкажіть, будь-ласка, як можна знайти перелік продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації?

Відповідь:
Перелік продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні можна знайти за електронною адресою:
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0466-05#Find


Лист 7:
Чи є застосування стандартів в Україні обов’язковим для виробництва продукції?


Відповідь:
У статті 12 Закону України «Про стандартизацію» визначено:
Стандарти застосовуються на добровільних засадах, якщо інше не встановлено законодавством.
Стандарти застосовуються безпосередньо чи шляхом посилання на них в інших документах.
Застосування стандартів чи їх окремих положень стає обов’язковим:
- для всіх суб’єктів господарювання, якщо це передбачено в технічних регламентах чи інших нормативно-правових актах;
- для учасників угоди (контракту) щодо розроблення, виготовлення чи постачання продукції, якщо в ній (ньому) є посилання на певні стандарти;
- для виробника чи постачальника продукції, якщо він склав декларацію про відповідність продукції певним стандартам чи застосував позначення цих стандартів у її маркуванні;
- для виробника чи постачальника, якщо його продукція сертифікована щодо дотримання вимог стандартів.
Міжнародні (регіональні) стандарти та стандарти інших країн, якщо їх вимоги не суперечать законодавству України, можуть бути застосовані в Україні в установленому порядку шляхом посилання на них у національних та інших стандартах.

 Лист 6:
Останнім часом у ЗМІ постійно з’являється інформація про різноманітні конкурси якості продукції та визнані ними «кращі» підприємства. Підкажіть, будь ласка, чи можна довіряти результатам цих рейтингів і чи організовуються подібні конкурси Держспоживстандартом України?Відповідь:
Нині в Україні дійсно проводиться дуже багато різних конкурсів та рейтингів, проте, звичайно, не всі вони дають правдиву оцінку якості продукції. Адже в умовах жорсткої конкуренції виробники часто вдаються до усіляких хитромудрих методів рекламування своєї продукції, формуючи таким чином імідж підприємства не за рахунок високої якості товару, а засобами піару. До таких методів належить і участь у конкурсах. Проте варто зазначити, що переважна більшість подібних конкурсів не має належної процедури оцінювання якості.
Всеукраїнський конкурс якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України» – єдиний державний конкурс з якості продукції, який відрізнявся новою, унікальною системою оцінки. Його офіційним організатором є Держспоживстандарт України, організаційно-методичні регламентуючі документи є єдиними в нашій державі, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України.
Основна мета Конкурсу – підвищити якість і конкурентоспроможність вітчизняної продукції та посприяти впровадженню на підприємствах України сучасних методів управління якістю. Переможцям надається право використовувати логотип або голограму Конкурсу в інформаційних матеріалах та у рекламі своєї продукції. Це дає змогу споживачам краще орієнтуватися на ринку товарів, робіт та послуг.

Лист 5:
Який зараз правовий статут старих радянських стандартів з абревіатурою «ГОСТ»?


Відповідь:
Стандарти з абревіатурою «ГОСТ» мають статут міждержавних стандартів і діють на території України на рівні державних стандартів України (ДСТУ) до їх відміни або заміни аналогічними національними стандартами.

Лист 4:
Шановна «Полтавастандартметрологія», підкажіть, що означа стандарт IFS?

З повагою приватний підприємець Ірина Гарець.

Відповідь:
Шановна Ірино!
IFS (International Food Standard) – це Міжнародний Харчовий Стандарт, спільно розроблений представниками Товариства німецької роздрібної торгівлі (Hauptverband des Deutschen Einzelhandels) і Федерації підприємств торгівлі і дистрибуції Франції (Fédération des enterprises du Commerce et de la Distribution) для оцінки постачальників товару власної марки, тобто виробників. Він визнаний на Всесвітньому Форумі Харчової Промисловості. Базується цей стандарт на жорсткій системі контролю за якістю та безпечністю продуктів харчування. Його головною метою є зниження матеріальних затрат на постачальницький ланцюг та максимальна прозорість.
IFS-Стандарт складається з чотирьох частин: протоколу робочих процесів, каталогу вимог до виробника продукції, переліку вимог до сертифікаційної установи та вимог до аудиторів і звіту. Він включає 18 категорій продуктів.
Окрім Німеччини та Франції харчовий стандарт IFS широко розповсюджений і в інших країнах Європи: Італії, Швеції, Австрії, Польщі та ін. Починаючи з травня 2003 року на відповідність вимогам IFS було сертифіковано понад 3 000 підприємств.
Докладніше про цей стандарт Ви зможете почитати в наших подальших веб-публікаціях, т.я. ДП «Полтавастандартметрологія» вважає за необхідне проведення робіт з розробки та впровадження стандарту для виробників харчової промисловості, гармонізованого з вимогами, викладеними у IFS.


Лист 3:
Шановна «Полтавастандартметрологія», підкажіть, чи можливо ознайомитися з вартістю послуг при розробці системи HACCP, які ви надаєте, наприклад для підприємства з чисельністю понад 600 чол., по наступним пунктам:
1.навчання персоналу підприємств та організацій з питань управління якістю, та безпечності продукції, проведення семінарів;
2.проведення експертизи документації НАССР та визначення її придатності для сертифікації, надання рекомендацій із
вдосконалення;
3. проведення передсертифікаційного аудиту;
4.сертифікація систем НАССР відповідність вимогам стандарту ДСТУ 4161-2003.Відповідь:
Шановний Євгеній!
На Ваш лист повідомляємо.
Процедура сертифікації системи управління безпечністю харчових продуктів (СУБХП) підприємства складається з 2-х етапів:
- попереднє оцінювання СУБХП;
- остаточне оцінювання СУБХП.
Вартість робіт на цих етапах залежить від кількості видів продукції, на які поширюється СУБХП, тому надати відповідь стосовно вартості послуг по сертифікації СУБХП для підприємства понад 600 чоловік немає можливості, оскільки у Вашому листі не зазначено сферу діяльності підприємства та кількість видів продукції.
Послуги з проведення семінарів для підприємств надаються за домовленістю з цими підприємствами, тому без їх дозволу вартість таких послуг не може бути розголошена. На формування вартості семінарів впливають наступні фактори: кількість учасників, тривалість семінару, специфічність теми та інші.
Стосовно вартості послуг експертизи документації та передсертифікаційного аудиту повідомляємо, що орган з сертифікації не надає таких послуг на постійній основі. У випадку офіційного звернення підприємства-замовника стосовно проведення зазначених робіт, такі послуги можуть надаватися одноразово з укладанням окремого договору. Вартість робіт визначається за згодою сторін та залежить від обсягів документації та завдань, які ставляться підприємством.
Так як ДП «Полтавастандартметрологія» є органом з сертифікації систем управління, ми не маємо права надавати послуги з розробляння, впроваджування або підтримування цих систем.

На Ваш лист відповідав Інженер із стандартизації 1-ої категорії Д.Б. Рисін.
Лист 2:
Де і як можна отримати перелік документів, необхідних для проходження сертифікації (кисло-молочна продукція)? Скільки часу потрібно для проходження процедури отримання сертифіката?

Відповідь:
Для отримання переліку документів, необхідних для проходження сертифікації, Вам потрібно звернутися до відділу сертифікації харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія». Це можна зробити за телефоном у Полтаві 7-23-63 або за адресою: м. Полтава, вул. Генерала Духова, 16, к. 12. Начальник відділу - Гньотова Оксана В’ячеславівна.


Лист 1:
Терміново потрібно придбати нормативні документи. Підкажіть, будь ласка, де та як це можна зробити?
Чи можливо знайти тексти стандартів (ДСТУ, ГОСТ), чинних на сьогодні у мережі Інтернет? Якщо так – вкажіть, будь ласка, відповідні сайти?


Відповідь:
У мережі Інтернет тексти окремих стандартів, або їх фрагменти знайти можна. Але такий стандарт не є офіційним виданням і за його автентичність відповідальність ніхто не несе.
Придбати легалізовані та актуалізовані стандарти (як і будь-які інші нормативні документи) або одержати інформацію стосовно необхідного стандарту Ви можете в ДП «Полтавастандартметрологія», яке є агентом Держспоживстандарту із розповсюдження офіційних копій НД. Наш фонд нормативної документації нараховує понад 24 000 найменувань.
Звертайтеся телефоном у Полтаві: 7-36-19, або за адресою: м. Полтава, вул. Генерала Духова, 16, к. 3. Начальник відділу стандартизації та інформації – Майман Світлана Іванівна.
Останє оновлення ( 16.02.2016 )
 
< Попередня
© 2020 ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ПОЛТАВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ»
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.